Co łączy grę GTA: San Andreas z filmem Zagrożenie dla społeczeństwa?

Wrzucił Ciekawostek - niedziela, 26 października 2014

Nie jest żadną tajemnicą, że twórcy serii Grand Theft Auto mocno inspirują się popularnymi filmami akcji. Praktycznie w każdej odsłonie tego cyklu znajdziemy mniej lub bardziej oczywiste nawiązania do dzieł amerykańskiej kinematografii, na ogół w postaci easter eggów. Często mamy też do czynienia z sytuacją, w której ważni bohaterowie są żywcem przeniesieni z konkretnego obrazu, dotyczy to również niektórych kluczowych dla fabuły gry wydarzeń. W przypadku GTA: San Andreas najważniejszym źródłem tego typu odniesień jest Zagrożenie dla społeczeństwa (Menace II Society) z 1993 roku.


W finałowej scenie filmu możemy zobaczyć jak zamaskowani bandyci strzelają w kierunku głównych bohaterów z okien jasnozielonego Pontiaca. W identyczny sposób dochodzi w Grand Theft Auto: San Andreas do zabójstwa matki Carla Johnsona, a zielone auto (Sabre) ma dość istotne znaczenie w toku rozwoju fabuły. Co prawda, w samej grze nie jesteśmy bezpośrednim świadkiem wspomnianego morderstwa (historia rozpoczyna się w momencie, kiedy CJ wraca do Los Santos), ale jest ono przedstawione w dwudziestominutowym filmie The Introduction, które stanowi wstęp do opowieści o czarnoskórym gangsterze. Zainteresowani mogą zobaczyć go poniżej.


Z filmu Zagrożenie dla społeczeństwa zaczerpnięto też wygląd niektórych członków gangów Ballas i Grove Street Families, wypowiedzi bohaterów, a także sam pomysł na ulicę Grove, która w początkowej fazie rozgrywki stanowi główną bazę wypadową protagonisty. Warto również nadmienić, że amerykański raper MC Eiht, który wystąpił w Menace II Society, podłożył głos Ryderowi w San Andreas.

1 komentarze:

W San Andreas jest jeszcze nawiązanie do innych filmów: Terminator 2: Dzień Sądu, Con Air, Leon Zawodowiec, Scarface: Człowiek z blizną...

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry