Przychodzi Jaguar do dentysty, czyli co nieudana konsola firmy Atari ma wspólnego ze stomatologią?

Wrzucił Ciekawostek - czwartek, 26 czerwca 2014

Do czego może przydać się konsola Jaguar, która po buńczucznych zapowiedziach i szeroko zakrojonej kampanii reklamowej, odniosła spektakularną porażkę na rynku elektronicznej rozrywki? Dziś powiedzielibyśmy, że stanowiłaby ona doskonały dodatek do kolekcji zapomnianych platform w pokoju każdego gracza, zwłaszcza, że urządzenie firmy Atari sprzedało się na całym świecie w niezbyt oszałamiającym nakładzie ponad 100 tysięcy egzemplarzy. Dekadę temu natomiast, sprzęt mógłby zostać wykorzystany przez dentystów. Taka sytuacja miała zresztą miejsce. Naprawdę.


W styczniu 2004 roku, czujni miłośnicy wszystkiego, co ma jakikolwiek związek z marką Atari, wyszperali w Internecie reklamę nowej kamery węwnątrzustnej (ang. intraoral camera), które w Stanach Zjednoczonych są powszechnie używane przez dentystów do diagnostyki jamy ustnej. Fanów nie interesowało jednak to, co sprzęt o nazwie HotRod ma faktycznie do zaoferowania, ale jego kształt, do złudzenia przypominający wspomnianą na wstępie konsolę. Jak nietrudno się domyślić, podejrzenia były słuszne. Na prośbę czytelników serwisu AtariAge, produkująca urządzenie firma Imagin Systems przyznała, że jeszcze w latach dziewięćdziesiątych kupiła od Atari formę pozwalającą tworzyć identyczne w wyglądzie obudowy, a następnie wyposażyła je w elektronikę własnego pomysłu. Mimo użycia zupełnie innych podzespołów, zastosowanie w HotRod znalazł port na kartridże Jaguara. Do umieszczonego w dolnej części urządzenia otworu można było włożyć kartę pamięci.


Kamera wewnątrzustna oferowana była w różnych wariantach cenowych i w zależności od zestawu kosztowała od 5.500 do 8.000 dolarów. Nie wiadomo ile gabinetów dentystycznych zdecydowało się na zakup drogiego urządzenia, ale najwyraźniej HotRod nie podzielił smutnego losu Jaguara. Firma Imagin Systems nadal istnieje i ma się dobrze, wciąż też oferuje podobny asortyment, choć oczywiście zupełnie innej generacji.

Na zakończenie warto dodać, że firma Atari ma duże doświadczenie w podobnych transakcjach. Projekt obudowy konsoli PlayStation 2 również jest jej autorstwa, o czym możecie przeczytać w tym miejscu.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry