Grę Half-Life napędza silnik pierwszego, a nie drugiego Quake'a

Wrzucił Ciekawostek - środa, 20 listopada 2013

Nawet dziś, kilkanaście lat po premierze gry Half-Life, wielu miłośników elektronicznej rozrywki uważa, że produkt firmy Valve Software wykorzystuje ten sam silnik, który napędza drugiego Quake'a. Stwierdzenie to nie ma oczywiście nic wspólnego z rzeczywistością, ale nietrudno zrozumieć skąd wzięła się ta powtarzana z uporem maniaka plotka. Kiedy przygody Gordona Freemana zadebiutowały na rynku, prezentowały one znacznie wyższy poziom od pierwszego Wstrząsu, nie tylko pod względem wizualnym. Jeśli dodamy do tego fakt, że studio id Software już dawno miało za sobą wydanie drugiej odsłony tego cyklu, wydawało się naturalne, że to właśnie jego engine posłużył deweloperom do opracowania wielkiego hitu. Nic bardziej mylnego.


Gabe Newell i Mike Harrington postanowili stworzyć strzelaninę "inną niż wszystkie" w drugiej połowie 1996 roku. Założyciele firmy Valve Software nie zastanawiali się zbyt długo nad wyborem odpowiedniego silnika, niemal od razu uznano, że jedynym słusznym kandydatem będzie technologia opracowana przez Johna Carmacka. Twórcy Quake'a na początku nie wierzyli, że ambitny plan debiutantów ma szansę powodzenia, ale ostatecznie dali się przekonać i udzielili niezbędnej licencji. Newell i Harrington wrócili do siebie i przez kolejne dwa lata próbowali zrealizować swą niezwykłą wizję. Jak się później okazało, operacja zakończyła się pełnym sukcesem, a Half-Life zapisało się złotymi zgłoskami w historii pierwszoosobowych strzelanin.

Nie obyło się to jednak bez ciężkiej pracy. Programiści Valve Software musieli mocno zmodyfikować kupiony silnik, jak sami później przyznali, przepisali ponad 70% oryginalnego kodu. Stąd też zapewne wziął się pomysł, by nowemu engine'owi nadać unikatową nazwę - GoldSrc. Wśród dodanych usprawnień warto wspomnieć o animacji szkieletowej (zapewniającej bardziej naturalne ruchy postaci) oraz pełnym wsparciu dla bibliotek Direct 3D, które niedługo potem stało się standardem. 


0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry