Singapur zakazał sprzedaży gry Mass Effect za homoseksualne sceny miłosne

Wrzucił Ciekawostek - wtorek, 26 listopada 2013

Debiutancka odsłona serii Mass Effect nie miała łatwego życia w Singapurze, ale za to zaliczyła tam dwa wątpliwej jakości rekordy. Pierwszy dotyczył klasycznego bana na sprzedaż - ten azjatycki kraj okazał się jedynym w świecie, który w ogóle zabronił sprzedaży tego produktu. Na krótki okres, ale jednak. Drugi dotyczył etykietki 18+, jaką ostatecznie dzieło firmy BioWare otrzymało. Mass Effect był pierwszym tytułem w historii tego państwa, który doczekał się kategorii wiekowej, na dodatek w chwili, gdy cały system kategoryzacji był jeszcze w fazie wdrażania.


Władze Singapuru zakazały dystrybucji konsolowej wersji gry Mass Effect w listopadzie 2007 roku. Główną przyczyną podjęcia tej decyzji były homoseksualne sceny miłosne, do jakich mogło dojść pomiędzy Liarą T'Soni, a bohaterką prowadzoną przez użytkownika, jeśli ten zdecydował się objąć kontrolę nad panią Shepard. Niedługo potem cenzorzy znacznie złagodzili swoje stanowisko wobec produktu i przykleili mu nalepkę "18+", dopuszczając go tym samym do sprzedaży. Stało się to niespełna dwa miesiące przed oficjalnym wprowadzeniem kategorii wiekowych w tym kraju.

W chwili, kiedy gra Mass Effect ujrzała światło dzienne, homoseksualizm w Singapurze był karalny. Osoby, które dopuściły się stosunku płciowego z przedstawicielem tej samej płci, mogły trafić nawet na dwa lata do więzienia. Tamtejsze sądy wykazywały jednak dużą pobłażliwość pod adresem oskarżonych i na ogół skazywały winnych tylko w sytuacji, gdy do zdarzenia doszło w miejscu publicznym.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry